Brexit
Podtytuł: Brexit
To już dziś w nocy, gdy na naszych zegarach wybije północ, zakończy się trwające ponad 45 lat członkostwo Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej.
Jest to pierwszy przypadek wystąpienia któregoś z państw członkowskich UE. W efekcie Unia straci prawie 5,5 proc. swojej powierzchni, niemal 13 proc. ludności i drugą co do wielkości gospodarkę, która wytwarza 15 proc. unijnego PKB.
Przypominamy, że od 01.02.2020 rozpocznie się okres przejściowy i obowiązywać będzie do końca 2020 r., w którym Wielka Brytania będzie nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej.
Oznacza to, że w okresie przejściowym zasady handlu, w tym regulacje celne, między UE a Wielką Brytanią nie zmienią się.
Umowa o wystąpieniu przewiduje także możliwość przedłużenia okresu przejściowego, co jest bardzo prawdopodobne, jeśli nie uda się wynegocjować umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE przed końcem 2020 r.
Zgodnie z ideą okresu przejściowego, niewiele natomiast się zmieni dla zwykłych obywateli. W trakcie jego trwania pozostanie w mocy swoboda przepływu osób, czyli obywatele brytyjscy nadal będą mogli podejmować pracę i osiedlać się w państwach UE, a unijni - w Wielkiej Brytanii.