Prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech i współpracujesz z przedsiębiorcami z Polski?
Podtytuł: Prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech i współpracuj
Prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech i współpracujesz z przedsiębiorcami z Polski?
Zlecasz im wykonanie określonych usług? Zawsze sprawdzaj, czy posiadają oni wystawione przez ZUS zaświadczenie A1, które potwierdza ubezpieczenie społeczne w Polsce oraz zawiera informacje o tym, że dana osoba nie podlega przepisom dotyczącym opłacania składek w Niemczech!
Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym przydatnym wpisem przygotowanym przez Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech!
UWAGA!!! Brak zaświadczenia A1 oznacza, że zastosowanie ma prawo niemieckie i w związku z tym osoby z Polski, które wykonują zlecenia dla niemieckich firm podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na zasadach prawa niemieckiego.
Ponadto brak zaświadczenia A1 może prowadzić do uznania przez niemieckie urzędy, że polski przedsiębiorca, który wykonuje zlecenia dla niemieckiej firmy prowadzi tzw. pozorną działalność gospodarczą (Scheinselbstständigkeit), co w konsekwencji może prowadzić do uznania go jako pracownika, który powinien być zatrudniony na umowę o pracę.
Jest to bardzo istotne z punktu widzenia obowiązków ciążących na niemieckim pracodawcy, które polegają m.in. na konieczności opłacania odpowiednich składek na ubezpieczenie społeczne (zdrowotne, emerytalne, chorobowe, wypadkowe) za każdą osobę, która podlega przepisom prawa niemieckiego!
Niespełnienie tych obowiązków przez niemieckiego pracodawcę może prowadzić do bardzo surowych konsekwencji! Należy liczyć się nie tylko z koniecznością zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne wraz z odsetkami, ale również z odpowiedzialnością karną i karną-skarbową za uchylanie się od płacenia podatku dochodowego oraz składek socjalnych.
Dlatego jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech i chcesz zlecić wykonanie jakichś usług polskiemu przedsiębiorcy to upewnij się:
- po pierwsze: czy posiada on wystawione przez ZUS zaświadczenie A1, z którego wynika, że podlega on polskim przepisom dotyczącym opłacania składek na ubezpieczenie socjalne;
- po drugie: czy jego działalność gospodarcza nie zostanie potraktowana jako działalność pozorna (Scheinselbstständigkeit) – więcej o pozornych przedsiębiorcach przeczytasz tutaj: https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/2760092374095487
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem w języku niemieckim, w którym pani Dr. Kamila Matthies wyjaśnia, na co trzeba uważać podejmując współpracę z polskim przedsiębiorcą:
https://www.anwalt.de/rechtstipps/ordnungsgemaesse-beauftragung-der-selbstaendigen-aus-polen-worauf-muss-geachtet-werden_169893.html?fbclid=IwAR3Iol4NKwYDktNIZyqes3oar0bSjOlJB1Zy43rlzgFJqjz0lZ09eidt9vY
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech – Anwalt Strafrecht, Frankfurt (Oder)
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 OG.
15230 Frankfurt (Oder)
Deutschland
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151
+49 335 23 01 00 00
+49 177 384 0136 (24 h na dobę w nagłych przypadkach)
Fax : +49 335 23 01 00 10
Źródło: https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/