Ważne! Kolejny etap tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd Niemiec tym razem obniżenie podatku VAT - Mehrwertsteuer!
Podtytuł: Ważne! Kolejny etap tarczy antykryzysowej przygotowanej prze
Ważne! Kolejny etap tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd Niemiec tym razem obniżenie podatku VAT - Mehrwertsteuer!
Zwykła stawka VAT spadnie z obecnych 19 % do 16 %, obniżona stawka VAT z 7 % na 5 % już od 1 lipca 2020 r.
3 czerwca 2020 r. partie koalicyjne koalicji rządzącej w Niemczech uzgodniły jeden z najobszerniejszych pakietów stymulacyjnych w historii Niemiec. Ten dokument, który ma pobudzić niemiecką gospodarkę i uratować wiele firm przed zamknięciem, kosztuje państwo aż 130 miliardów €. Jedną z największych pozycji jest obniżka podatku VAT. W rezultacie państwo otrzyma około 20 miliardów mniej podatków od 1 lipca do grudnia 2020 roku.
Oto najważniejsze informacje na temat obniżenia podatku VAT.
Obniżka podatku VAT: kiedy, ile i kto korzysta?
Ogłoszona obniżka podatku VAT z powodu pandemii i wywołanej nią kryzysem gospodarczym była w rzeczywistości niespodzianką w pakiecie gospodarczym, podjętym przez komitet koalicji rządzącej. Oto najważniejsze kluczowe dane:
Od kiedy?
Obniżenie podatku od wartości dodanej jest na czas ograniczony od 1 lipca 2020 r. Do 31 grudnia 2020 r. Jeśli ten pomysł stworzy pożądany nastrój zakupowy w Niemczech, a tym samym odpowiednio ożywi gospodarkę, całkiem możliwe jest, że obniżenie podatku od wartości dodanej zostanie utrzymane poza przełomem roku .
Kto korzysta?
Osoby prywatne i przedsiębiorcy powinni skorzystać z obniżenia podatku VAT.
.. I wygląda to tak: Zasadniczo VAT (= podatek obrotowy) jest płacony tylko przez prywatnych konsumentów końcowych.
Rząd federalny ma nadzieję, że firmy przekażą obniżony podatek VAT 1: 1 klientom prywatnym poprzez obniżki cen. Powinno to spowodować wzrost popytu na tańsze towary i usługi. To z kolei doprowadziłoby do wyższej sprzedaży i zysków firmy i, mam nadzieję, uratowałoby wiele firm przed likwidacją.
- Wpływ obniżenia podatku VAT na zaliczki
W przypadku zaliczek na usługi, które są świadczone dopiero od 1 lipca 2020 r., Należy również dokonać korekty podatku obrotowego i odliczenia podatku naliczonego, ponieważ stawka podatku od sprzedaży na fakturze zaliczkowej wynosi 19 procent lub siedem
procent. W zależności od tego, czy wpłaciłeś, czy otrzymałeś depozyt przed 1
lipca 2020 r.,
Obowiązują następujące zasady:
Depozyt zapłacony: jeśli dokonałeś depozytu przed 1 lipca 2020 roku i otrzymałeś zwrot podatku przed opodatkowaniem w wysokości 19 procent podatku od sprzedaży, a faktura za usługi świadczone po 1 lipca 2020 roku pokazuje tylko 16 procent, musisz dokonać
korekty przed opodatkowaniem Wykonaj § 17 UStG. Musisz więc spłacić zwrot
podatku naliczonego do urzędu skarbowego.
Otrzymana zaliczka: Jeśli zapłaciłeś 19 procent podatku od zaliczki otrzymanej do urzędu skarbowego, a usługa jest świadczona dopiero od 1 lipca 2020 r., Musisz skorygować podatek od zaliczki. Innymi słowy, otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku od sprzedaży.
- Dostosowanie oprogramowania kasy fiskalnej ze względu na obniżkę podatku VAT
Upewnij się, że podczas korzystania z elektronicznej kasy fiskalnej w Twojej firmie dokonujesz korekty ustawień kasy fiskalnej. Jest to jedyny sposób, aby zapewnić, że przy sprzedaży towarów i usług, poprawna (obniżona) stawka VAT jest pokazywana i uwzględniana na wystawionych fakturach oraz w kasie i systemie księgowym.
* Praktyczna wskazówka:
Zaleca się rozmowę z producentem kasy i doradcą podatkowym. Gwarantuje to, że nowe
stawki podatku od sprzedaży będą obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Po 16% i 5%
obniżce podatku VAT.
- Wpływ obniżki podatku VAT na gastronomię
Kilka tygodni temu rząd federalny postanowił, że od 1 lipca 2020 r. Do 31 grudnia 2020 r. Placówki gastronomiczne muszą jedynie wykazywać obniżoną stawkę VAT za posiłki spożywane na miejscu. Obniżenie podatku od wartości dodanej oznacza, że tylko pięć
procent podatku od sprzedaży przypada na posiłki spożywane na miejscu i posiłki
odbierane.
* Ważne:
te ulgi podatkowe dotyczą tylko żywności, a nie napojów. Nadal będzie obowiązywać zwykła stawka podatku od napojów - od 1 lipca 2020 r. W ramach obniżki podatku VAT, a
następnie 16 procent podatku od sprzedaży.